Bahara Merhaba

Bahara Merhaba

03 Mayıs 2020

Çiçeklerin açtığı yerde umutlar da canlanır.

Lady Bird Johnson

 

İlkbahar.. her zaman yeni ve güzel başlangıçları anımsatır..Adını duymamız bile enerjiyle dolmamıza neden olur. Ancak bu sene maalesef baharı evlerimizde yaşamak zorunda kaldık. Doğanın uyanışını, kimilerimiz  pencerelerinden, balkonlarından, şanslı olanlarımız ise bahçelerinden izleme şansı yakalaladı..Salgın hastalık nedeni ile evlerimize sıkıştığımız bu günlerde hem kendimizle hem de yaşam ile ilgili konularla yüzleşmek durumunda kaldık ve farkında olmadığımız bir dolu değerlerimizin farkına vardık..Ve bir anda içimizdeki değişimle birlikte evlerimizdeki ve ruhlarımızdaki fazlalıkları atmaya çalışırken bulduk kendimizi...

Her yıl 6 mayıs’ta kutlanan Hıdrellezi, bu yıl da yine elimizden geldiğince ve günümüz koşullarına uygun bir şekilde kutlamaya çalışacağız..Ama bu yılki kutlamalar kadar dileklerimizin içeriği ve önceliği de her zamankinden daha farklı olacaktır..Türklerin bilinen en eski mevsimlik bayramlarından olan bugün  Hızır ve İlyas Peygamber’lerin yeryüzünde buluştuklarına inanılmakta ve kış mevsiminin bitip, sıcak yaz günlerinin başlaması  kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri zaman içinde birleşmiş ve halk ağzında Hıdrellez şeklini almıştır.

Tabii ki Hıdrellez bayramını tek bir kültüre mal etmek imkansızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmüştür.

Hızır, yaygın inanışa göre, ölümsüzlüğe ulaşmış, zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, ulu kişidir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. 6 Mayıs Hristiyanlar’ca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges günü olarak kutlamaktadırlar.

Hıdrellez, ülkemizde etkin biçimde kutlanmaktadır. Kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Hıdrellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır. Bazı yörelerde, Hıdrellez günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adetleri bile vardır.

Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında yapılmaktadır. Bu günde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynakttıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi herhangi bir yere istedikleri şeyin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.Törenler baharda doğanın ve tüm canlıların uyanmasıyla eş anlamlı olarak insanların da talihlerinin açılacağı inancıyla, şanslarını denemek için de yapılır.

Sonuç olarak; süregelen Hıdrellez şenlikleri bizlere baharın bir yenilenme zamanı olduğunu, hem mekansal hem de fiziksel ve ruhsal arınmanın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Ne ilginçtir ki içinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerde mekansal ve fiziksel hijyenin ne kadar önemli olduğunu görmemizi sağlaması da ironik değilmidir? Biz de biraz daha ileriye giderek temizliğe önce zihinlerimizden başlayalım diyoruz..Öncelikle zihinlerimizde bizleri kemiren, yok eden, hastalıklara neden olan negatif düşüncelerden kurtularak başlayabiliriz. Bunun için de bu muhteşem bahar günlerinde balkonlarımızda ve bahçelerimizde açık havada yapacağımız meditasyon veya nefes çalışmalarıyla ruhumuzu arındırabiliriz. Mekansal enerjilerimizi de bu yılın ve ayın feng shui analizlerini dikkate alarak yapabilir aynı zaman da evlerimizdeki kırık, dökük, çalışmayan tüm eşyalardan kurtularak da yolumuzu açabiliriz. Pandemisiz, bol güneşli, sağlıklı, bereketli ve aşk dolu günler dileklerimizle..   

Sevgiyle kalın…